DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Generální plná moc

Generální (všeobecná) plná moc

Níže uvedená generální plná moc slouží pouze jako vzor a je nutné do ní vyplnit vaše aktuální osobní údaje. V případě, že potřebujete pověřit nějakou osobu (zmocněnec), aby za vás provedla blíže nespecifikované právní úkony, můžete k tomuto použít tzv. generální plnou moc, kterou spolu sepíšete a tím dáváte zmocněnci  možnost, aby jednal se všemi důsledky vaším jménem. Z toho vyplývá, že by měl být tento dokument využívám jen v opodstatněných situacích, jelikož dáváte zmocněnci do rukou velmi silný nástroj, který lze zneužít. Z jednání zmocněnce vznikají zmocniteli přímo práva a povinnosti. V případě, že víte, co přesně budete od zmocněnce potřebovat, použijte k tomu dokument, který se nazývá Speciální plná moc. V takovém dokumentu jasně vymezíte rozsah takové plné moci a omezíte tak možnost zneužití. Plná moc nemusí mít (až na výjimky, kdy stanoví právní předpis) úřední či notářsky ověřený podpis zmocnitele, nicméně především při jednání na úřadech tím dodáte takové plné moci důvěryhodnost. V praxi se lze setkat s některými úředníky, kteří ač proto nemají oporu v zákoně, budou po vás ověřený podpis zmocnitele požadovat.

V případě, že uvedete platnost plné moci na dobu neurčitou a rozhodnete se tuto plnou moc odvolat, je vhodné ji odvolat rovněž písemně. Obecně jakákoli plná moc zaniká v těchto případech:

  • Uplynutím doby platnosti,
  • úmrtím zmocněnce nebo zmocnitele,
  • odvoláním plné moci zmocnitelem nebo vypovězení zmocněncem,
  • provedením právního jednání, pro které byla poskytnuta.

Pozor na fakt, že pokud zmocnitel plnou moc odvolá, zmocněnec může platně na základě plné moci jednat až do doby, dokud se o odvolání nedozví. Problematika plné moci je upravena v Novém občanském zákoníku, tj. zákon č. 89/2012 Sb. §436-488. Tento můžete nalézt např. zde Nový občanský zákoník. V případě, že zmocněnec podepisuje listinu či dokument pod plnou mocí, je na místě podpisu uvedeno skutečné jméno zmocnitele (Jan Novák) a zmocněnec na místo podpisu doplní spojení na základě plné moci a připojí svůj vlastnoruční podpis zmocněnce, nejlépe takový, který se shoduje s podpisem na plné moci.

V níže uvedeném vzoru jsou červeně označená místa, kam je třeba vyplnit vaše údaje. Poslední věta v níže uvedeném vzoru (Souhlasím s tím, aby si zmocněnec......) znamená, že zmocněnec může takovou plnou moc předat další osobě.

                                                              Generální plná moc

 

Já, níže podepsaný Jan Novák, nar. dne 01.01.1975, trvale bytem Janáčkovo nábřeží 30, Praha dále jen "zmocnitel"

 

zmocňuji tímto

 

svou manželku Janu Novákovou, nar. dne 01.01.1980, Janáčkovo nábřeží 30, Praha, dále jen "zmocněnec"

 

k tomu, aby mě v plném (generálním) rozsahu zastupovala a bez jakýkoliv omezení za mě činila veškeré právní úkony, zastupovala ve všech záležitostech a jednáních před úřady, orgány státní správy a místní samosprávy a dále ve všech záležitostech a jednáních s právnickými a fyzickými osobami mým jménem, podepisovala návrhy a žádosti, přijímala a odmítala doručované písemnosti, uzavírala smíry a narovnání, uznávala uplatněné nároky, vzdávala se nároků, podávala opravné prostředky, námitky, odpor a vzdávala se jich, vymáhala nároky, plnění nároků přijímala a jejich plnění potvrzovala. Tuto plnou moc uděluji i podle občanského soudního řádu, trestního řádu a správního řádu jako procesní plnou moc k řízení před soudy a správními orgány. Souhlasím s tím, aby si zmocněnec ustanovila za sebe substitut, a pokud jich ustanoví více, aby každý z nich jednal samostatně.

 

Tuto plnou moc uděluji na dobu neurčitou.

 

 

V Praze dne 18.6.2013

 

...........................
Jan Novák

(zmocnitel)

 

Já, níže podepsaná Jana Nováková uvedené zmocnění přijímám, a toto stvrzuji svým podpisem:

 

...........................
Jana Nováková

(zmocněnec)